obrazekobrazekobrazekobrazek

 

AutorKonrad Biliński

 

Tytuł projektu (konkursu):  Ośrodek kultury z galerią sztuki w Parku Kasprowicza w Szczecinie

 

Rodzaj wyróżnienia: Nagroda Prezydenta Miasta Szczecin za najlepszą pracę naukową

Organizator konkursu: Prezydent Miasta Szczecin

 

Prowadzący: dr inż. arch. Wojciech Pawłowski

Przedmiot: Projekt dyplomowy, magisterski 2023 r.

 

Przedmiotem pracy jest projekt Ośrodka kultury z funkcją galerii sztuki. Projektowany obiekt zlokalizowany jest przy ulicy Juliusza Słowackiego w Szczecinie w pobliżu Amfiteatru Letniego imienia Heleny Majdaniec. W zakres opracowania wchodzi projekt obiektu kubaturowego przeznaczonego pod ośrodek kultury, zagospodarowanie terenu odwołujące się do historycznego układu przestrzennego, analizy historyczne, funkcjonalne oraz kompozycyjne. W proponowanej lokalizacji, historycznie umiejscowione były Taras Górny oraz Taras Dolny wraz ze zbiornikami wodnymi. Całość stanowiła przestrzeń ogólnodostępną dla mieszkańców Szczecina czyniąc ją ważnym elementem na rekreacyjnej mapie przedwojennego Szczecina.

Propozycja lokalizacji w tym miejscu Ośrodka kultury wraz z elementami małej architektury oraz elementami wody jest doskonałym przykładem synergii poszanowania historycznego miejsca z nowoczesną architekturą przy zachowaniu ciągłości krajobrazu kulturowego. Tak ukształtowana forma obiektu stanowi niewątpliwie element wpływający na podniesienie rangi tego miejsca, jednocześnie z zachowaniem dbałości o ciągłość form i materiałów zlokalizowanego w pobliżu odnowionego Teatry Letniego.

Proponowany obiekt wraz z jego funkcją oraz zastosowaną w nim technologią może stanowić doskonały przykład promocji zrównoważonej architektury wraz z nurtem ”zero waste” i jako taki może stanowić doskonałą wizytówkę Szczecina obok takich obiektów jak Filharmonia czy też Teatr Letni.

Nowoczesna forma przestrzenna wraz z jej transparentnością, i założeniem przenikania się zewnętrza z wnętrzem, ukształtowaniem zielonego dachu będącego jednocześnie tarasem widokowym, zastosowaniem proekologicznych materiałów doskonale koegzystujących z otaczającą je przyrodą, sytuują ten obiekt w czołówce nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.